Naše historie

1973 – Yakima, Washington USA

Otto a Jeanne Lagervallovi zakládají ve městě Yakima ve státě Washington společnost Yakima Industries. Otto, vynálezce a nadšenec do pádlovacích sportů, vyrábí ručně stojany pro kánoe a kajaky. (Jeho první proslavení: vynález skládacího kovového stojanu na hudební nástroje.) V jejich malé dílně vyrábí také střešní nosiče pro přepravu žebříků a vyvětvovacího vybavení.

Společnost Yakima Industries představuje svůj první národní výrobek, nosič Gold Rush Bar.

1979 – Steve a Don

Když Steve Cole a Don Banducci zakoupili společnost Yakima Industries, byla to jen malá dílna ve městě Yakima ve státě Washington. Jako kajakáři a cyklisté viděli tito dva průkopníci lepší a větší budoucnost pro přepravu rekreačního sportovního vybavení. Přemístili společnost Yakima Industries do divočiny města Arcata v Kalifornii a pustili se do mise umístit výstroj na auto a přátele do auta.

1984 – Olympijské hry v Los Angeles

Slibu značky Yakima – Společnost Yakima vám pomůže dopravit veškerou výstroj na místo, bez ohledu na destinaci nebo dobrodružství, a vy se tak budete moci soustředit na to, oč skutečně jde – vytváření vzpomínek, které vydrží po celý život. – beze zbytku dostáli, když vyrobili aerodynamické kryty pro všechna doprovodná vozidla na letních olympijských hrách v Los Angeles v roce 1984.

Pouhých pět let od svého vzniku se značka Yakima stala také oficiálním dodavatelem nosičů cyklistického týmu 7-Eleven, který získal devět zlatých medailí.

1995 – Kolo

Yakima představuje první uzamykatelný stojan na kolo s uchycením vidlice, SteelHead.

1995 – Q Tower

S rostoucí popularitou internetu se v americkém slovníku začaly objevovat zkratky jako LOL a OMG. Příspěvkem společnosti Yakima do tohoto nového jazyka byl výraz QTR, který dnes známe jako patky Q Tower. Patky Q Tower byly mimochodem tak skvěle navrženy, že se vyrábějí dodnes.

2005 – Portland, Oregon USA

Společnost Yakima přesouvá své sídlo z Kalifornie do Oregonu. S tímto přesunem přicházejí dva sliby: zachovat místo v autě pro přátele a zachovat jedinečnost Portlandu (známé „Keep Portland Weird“).

2008 – Flugtag

V tomto roce byly veřejnosti představeny nosiče na tažné zařízení HoldUp a SwingDaddy, které se setkaly s velmi příznivými kritikami. Je to také rok, kdy se inženýři Yakima zapsali do historie svým nastoupáním 62 stop, a vítězstvím v soutěži Red Bull Flugtag v Portlandu a na řece Willamette River.

2010 – Whispbar, Prorack a Kemflo

Skupina společností Kemflo oficiálně kupuje značku Yakima, spolu s novozélandskými Whispbar a Prorack. Všechny tři značky oficiálně začínají prodávat v Severní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu.

2018 – Dnes

Yakima USA a Yakima Australia dnes fungují jako sesterské společnosti. Yakima USA nadále vyrábí většinu systémů pro uložení nákladu, zatímco Yakima Australia vytváří výrobky Yakima pro offroadové využití. Výrobky značek Yakima, Whispbar a Prorack se prodávají v Severní Americe, Evropě, Austrálii, Jižní Africe a na Novém Zélandu a Blízké východu.