Aero Bar Load Ratings

Technické vysvětlení nosnosti

Účelem tohoto návodu je pomoci vám určit, jaké množství výbavy můžete bezpečně převážet na svém vozidle pomocí naší řady příčníků řady Aero Bar.


Informace týkající se konkrétně naší řady příčníků a platforem LockNLoad™ viz Postup pro určení nosnosti LockNLoad.

Jaké množství výbavy mohu převážet?

Při výpočtu hmotnosti, kterou můžete na svém vozidle převážet, je třeba vzít v úvahu několik klíčových faktorů:

    • Nosnost každé součásti, která tvoří váš nosný systém
    • Statické vs. dynamické síly
  • Použití na silnici vs. v terénu

Nosnosti

Typický přepravní systém Yakima zahrnuje tyto prvky:

  • Střecha vozidla
  • Systém střešního nosiče (obvykle sestávající z příčníků, nožek a montážní sady pro konkrétní vozidlo), případně
  • Nosné příslušenství, jako je střešní box, držák na kajak atd.

Každá z výše uvedených položek má svou vlastní maximální nosnost, kterou určuje nejtěžší zátěž, kterou může konkrétní položka bezpečně převážet nebo nést. Výsledná zátěž, jakou můžete na svém vozidle převážet, bude dána prvkem, jehož nosnost je nejnižší. Pokud má například váš systém příčníků nosnost 100 kg, váš střešní box má nosnost 90 kg a nosnost střechy vašeho vozidla byla výrobcem stanovena na až 80 kg, pak můžete na systém umístit maximálně 80 kg. Pamatujte, že váš nosný systém bude jen tak silný, jako jeho nejslabší článek.



Příčník s nosností 100 kg


Produkt s nosností 90 kg


Střecha s nosností 80 kg

V tomto případě má nejnižší nosnost střecha vozidla. Součást s nejnižší nosností určuje maximální nosnost systému.


Jakmile maximální nosnost znáte, můžete vypočítat váhu výbavy, kterou váš systém unese. Ve výše uvedeném příkladu jsme určili maximální nosnost na 80 kg. Množství výbavy, které můžete převážet, však bude o něco menší, protože musíte zohlednit hmotnost systému příčníků a střešního boxu. Pokud tedy váš systém příčníků a střešní box váží 10 kg, zbude vám 60 kg na vaše vybavení.

(80 kg - 10 kg systém příčníků - 10 kg střešní box = 60 kg).

Chcete-li zjistit nosnost různých komponent svého konkrétního systému, přečtěte si pokyny výrobce/příručku uživatele, kde najdete informace o nosnosti střechy svého vozidla, a nosnosti našich produktů najdete buď na našich webových stránkách nebo v pokynech dodaných spolu s produktem, který jste zakoupili. Informace o nosnosti našich produktů vhodných pro instalaci na vaše vozidlo dohledáte pomocí vyhledávače podle typu vozidla a instalace. Máte-li však jakékoli pochybnosti, namísto dohadů se raději zeptejte. Dalším bodem, který je třeba mít na paměti, je, že nosnost systému předpokládá rozložení zátěže po celém systému. Na to při nakládání svého vozidla nezapomínejte, protože nadměrné bodové zatížení může způsobit poškození a nestabilitu vozidla.

Statická vs. dynamická nosnost

Nosnost lze uplatňovat pro statické a dynamické zatížení.

Jaký je v tom rozdíl?

Jednoduše řečeno, dynamická nosnost se uplatňuje, když ve vozidle jedete, tedy když se pohybuje, a statická, když vaše vozidlo stojí.

Proč je to důležité?

Nosnosti, které výrobci střešních nosičů uvádějí u svých produktů, jsou dynamické, protože lidé mají obvykle zájem vědět, jaké množství výbavy mohou bezpečně přepravovat při jízdě. Mohou však nastat situace, kdy je dobré znát také statickou nosnost systému, například zvažujete-li pořízení střešního stanu*. Pozitivní je, že statická nosnost je obecně vyšší než dynamická. Předpokládejme, že nosnost vašeho nosného systému je 80 kg a váš systém příčníků váží 10 kg. To znamená, že můžete přepravovat 70 kg výbavy. Pokud váš střešní stan váží 50 kg, limit splníte s rezervou 20 kg (70 kg - 50 kg = 20 kg). Co se však stane, když do něj vlezete vy? Vážíte-li 80 kg a použijete hodnotu dynamické nosnosti, přirozeně byste limit překročili, ale nemusíte se obávat, protože v tomto případě se použije statická nosnost. Obecně platí, že ve statickém prostředí se nosnost zvyšuje o trojnásobek (3)†. Pokud je tedy dynamická nosnost 80 kg, pak je uvažovaná statická nosnost 240 kg (80 kg x 3). V případě našeho scénáře střešního stanu vám zbude 100 kg na matraci, polštáře, prádlo a vše, co chcete do stanu umístit.

(240 kg statická nosnost - 10 kg příčníky - 50 kg střešní stan - 80 kg osoba = 100 kg)

* Střešní stany se NESMÍ umísťovat na systémy příčníků upevněných pomocí montážních svorek kvůli způsobu upevnění příčníků k vozidlu a silám působícím na systém za jízdy.

† Přestože je trojnásobek dobře použitelným pravidlem pro součásti střešního nosiče a většinu střech vozidel, vždy se raději obraťte na výrobce vozidla, abyste si potvrdili, že použití trojnásobku pro přepočet dynamické nosnosti na statickou platí také pro vaše konkrétní vozidlo.

Použití v terénu

Veškeré nosnosti jsou použitelné pro jízdu na zpevněných komunikacích s hladkým povrchem. Vydáte-li se na lesní cestu, obslužnou komunikaci, příjezdovou cestu nebo do jiného nezpevněného terénu či na špatně udržovanou komunikaci, maximální množství vybavení, které můžete převážet, se snižuje‡. Důvodem je, že nerovný terén zvyšuje míru namáhání různých součástí vašeho vozidla a na střešní nosný systém působí mnohem větší síly, které mohou maximální statickou nosnost vašeho vozu dalece překročit.

Jak tedy vypočítat nosnost systému nosiče Yakima v terénu?

Máte-li systém střešního nosiče s montážními svorkami, nosnost se snižuje o 50 %. U všech ostatních typů montáže a příslušenství se maximální nosnost snižuje o 33 % podle níže uvedené tabulky. Použijeme-li jako příklad snížení o 33 %, a pokud jste určili svou nosnost na 80 kg, snížila by se při jízdě v terénu na 53,6 kg (80 kg - (33 % x 80 kg) = 53,6 kg) . Z této hodnoty jednoduše odečtete hmotnost svého systému střešního nosiče podle tohoto obrázku a určete, kolik výbavy budete moci bezpečně nést.

‡ Záruka společnosti Yakima se nevztahuje na jízdu vozidla s pohonem na čtyři kola v extrémním terénu, např. ve skalách, bez ohledu na typ příslušenství/lišty.

TYP PŘÍSLUŠENSTVÍ/LIŠTY Obrázek SNÍŽENÍ PRO TERÉN
Montážní svorka Yakima
(bez ohledu na použitý typ příčníku)
50%
Příčníky Yakima Aero FlushBar, Aero ThruBar, Aero RailBar 33%

Alternativní možnosti montáže

Potřebujete namontovat střešní nosič jinam, než na střechu svého vozu? Není čeho se obávat. Obecně platí stejná pravidla. Stejný postup platí pro výpočet maximální nosnosti v terénu, připojujete-li systém příčníků Yakima ke kterékoli z těchto částí vozu:

  • Korba pickupu
  • Ložná plocha pickupu
  • Pevný kryt pickupu
  • Plachta

Nezapomeňte však se poradit s výrobcem korby, ložné plochy, pevného krytu nebo plachty, abyste zjistili kapacitu nosnosti připojovaného produktu (opět připomínáme – vždy použijte nejnižší hodnotu nosnosti) a zda používá vlastní faktory pro výpočet statické nosnosti i nosnosti v terénu.

Klíčové body

  • Maximální nosnost určuje nejslabší článek nosného systému (který obvykle zahrnuje střechu vozu, systém příčníků a jakékoli příslušenství, ve kterém budete pravděpodobně převážet své vybavení)
  • Hodnoty statické nosnosti se mohou zvýšit až o trojnásobek (podle potvrzení výrobce vašeho vozidla)
  • Střešní stany by se neměly instalovat na systémy střešních nosičů s montážními svorkami
  • Jakmile opustíte zpevněnou komunikaci a máte-li systém střešního nosiče s montážními svorkami, nosnost se sníží na polovinu (klesne o 50%). U všech ostatních systémů střešních nosičů lze očekávat snížení nosnosti o 33 %

 

Máte-li i po přečtení tohoto návodu jakékoli dotazy, napište nám prostřednictvím našeho online kontaktního formuláře.

Click here to download this information as a print-friendly PDF